Tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenie – omawiamy rodzaje wad zgryzu
- Szczegóły
Według statystyk problem z mniejszymi lub większymi wadami zgryzu, czyli nieprawidłowo rozwiniętymi żuchwą lub/i szczęką, lub nieprawidłowym ustawieniem w stosunku do siebie zębów dotyczy większości pacjentów gabinetów stomatologicznych. Nie wszystkie wady zgryzu są poważne, nie wszystkie też koniecznie wymagają poddania się leczeniu ortodontycznemu. Wszystko jednak zależy od stopnia ich rozwinięcia oraz od tego, czy powstałe zmiany mają tendencję do pogłębiania, czy nie. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawiamy cztery najczęściej występujące rodzaje wad zgryzu. Opisujemy, na czym one polegają i jakie mogą być ich skutki.
Przodozgryz i tyłozgryz
Nasz wpis na blogu rozpoczynamy od opisania dwóch chyba najczęściej występujących wad zgryzu, które są do siebie też bardzo podobne. Przodozgryz i tyłozgryz to wady zgryzu, które polegają na niewłaściwym ustawieniu względem siebie dolnego i górnego łuku zębowego, tzn. szczęki i żuchwy. W przodozgryzie dolny łuk zębowy jest za bardzo wysunięty względem łuku górnego, natomiast w tyłozgryzie jest na odwrót, czyli górny łuk zębowy jest za bardzo wysunięty względem dolnego. Odpowiednio też w przodozgryzie za bardzo jest wysunięta dolna warga, natomiast w tyłozgryzie za bardzo wysunięta jest warga górna. Co jest efektem postępujących tego typu wad zgryzu?
Negatywnym skutkiem obu tych wad zgryzu są przede wszystkim znaczne trudności z przeżuwaniem pokarmu. Im wady te są bardziej rozwinięte, tym te trudności stają się większe. Trudności te są związane z tym, ze na skutek pogłębiania się wady zgryzu następuje brak możliwości stykania się ze sobą siekaczy z zębami przednimi. Obie te wady zgryzu mają także negatywny wpływ na estetykę uśmiechu,ż znacznie zmieniają wygląd twarzy.
Zgryz otwarty
Również często występującą u pacjentów wadą zgryzu jest zgryz otwarty. Jest to rodzaj pionowej wady zgryzu, która polega na powstawaniu tzw. szpary niedogryzowej, która powoduje brak kontaktu pomiędzy górnymi a dolnymi zębami. Zgryz otwarty nie zawsze wygląda tak samo, ponieważ może występować zarówno w przednim, jak i w bocznym odcinku łuku zębowego. W zależności od tego, w którym dokładnie miejscu występuje zgryz otwarty, można mówić o zgryzie otwartym przednim lub o zgryzie otwartym bocznym.
Najczęstszymi skutkami zgryzu otwartego są ponownie problemy z przeżuwaniem pokarmu oraz pogorszenie estetyki uśmiechu i generalnie zmiana wyglądu twarzy. Oprócz tego jednak, w zależności od stopnia rozwinięcia zgryzu otwartego, wada ta może powodować również powstanie u pacjenta wad wymowy.
Zgryz krzyżowy
Ostatnim rodzajem wady zgryzu, na jaki chcielibyśmy zwrócić uwagę w naszym dzisiejszym wpisie na blogu jest zgryz krzyżowy. Ta wada zgryzu polega na poprzecznym przesunięciu względem siebie żuchwy i szczęki oraz na nachodzeniu zębów dolnych na zęby górne. Występowanie zgryzu krzyżowego jest również bardzo częste i może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. Wada taka zazwyczaj wymaga zastosowania leczenia ortodontycznego, ponieważ z czasem zapewne będzie się pogłębiała.
Takie wady zgryzu należą do najpoważniejszych i łączą się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami, które dotyczą także innych wad, czyli przede wszystkim z trudnością w przeżuwaniu pokarmu, pogorszeniem estetyki uśmiechu i postaniem wad wymowy.
Na czym polega leczenie wad zgryzu?
W przypadku wad zgryzu, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i mają duży wpływ na pogorszenie estetyki uśmiechu i wyglądu konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. U dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia wszystkich zębów stałych, takie leczenie polega na zastosowaniu ruchomych aparatów na zęby. U osób dorosłych z kolei niezbędne jest zastosowanie stałych aparatów na zęby, natomiast w przypadku nie tak bardzo skomplikowanych wad możliwe jest zastosowanie niewidocznych aparatów na zęby, czyli aparatów Invisalign. Co dla wielu pacjentów może być bardzo istotne, te aparaty także tak naprawdę są aparatami ruchomymi, które są w formie wkładek, które pacjent w razie potrzeby np. w celu zjedzenia posiłku lub umycia zębów może bez problemu zdjąć, a później znowu włożyć.
Bardzo rzadko leczenie wady zgryzu może być jednak dużo bardziej skomplikowane. Przede wszystkim przy bardzo rozwiniętym zgryzie krzyżowym, czasami, w celu prawidłowego ustawienia względem siebie szczęki i żuchwy, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego.