Przetoka zębowa - co to takiego?
- Szczegóły
Przetoka zębowa to stan, w którym zęby są połączone z jamą nosową. Może to być bolesny i niewygodny problem, który będzie miał wpływ na życie codzienne. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Viscardi w Tychach tłumaczymy, czym jest przetoka zębowa, co ją powoduje i jakie są dostępne sposoby leczenia.
Co to jest przetoka zębowa?
Przetoka zębowa to nieprawidłowe połączenie między zębami a jamą nosową. Problem ten powstaje w wyniku uszkodzenia lub utraty kości wokół zęba, co może być spowodowane także poważniejszymi zabiegami stomatologicznymi, takimi jak wykonana przez chirurga stomatologa ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe. Stan ten może się objawiać m.in. bólem, obrzękiem i krwawieniem. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów.
Przyczyny powstawania przetoki zębowej
Przetoka zębowa jest częstym problemem stomatologicznym, który może powodować ból i dyskomfort. Powstanie przetoki zębowej może być spowodowana różnymi czynnikami. Zabiegi stomatologiczne, takie jak ekstrakcja zęba lub leczenie kanałowe, mogą spowodować uszkodzenie lub utratę kości wokół zęba, co prowadzi do powstania przetoki stomatologicznej. Inne możliwe przyczyny powstania przetok zębowych to urazy twarzy lub szczęki, przewlekłe infekcje zatok i wady wrodzone kości szczęki.
Leczenie przetoki zębowej
Leczenie przetoki zębowej zależy od jej przyczyny. Leczenie takiego stanu polega na odsączeniu ropy i oczyszczeniu chorego obszaru za pomocą roztworów antyseptycznych. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne, np. wypełnienia lub usunięcia zębów, a w celu leczenia infekcji przepisuje się pacjentowi leki, przede wszystkim antybiotyki. W celu zmniejszenia bólu i poprawy mobilności, można również zastosować fizykoterapię, np. masaż lub ćwiczenia. W niektórych przypadkach pomocne może być też zmiana sposobu życia. Największe znaczenie dla walki z przetokami zębowymi mogą mieć zmiana diety, ograniczenie stosowania używek oraz inne elementy, które spowodują zmniejszenie stanu zapalnego i będą wspierały gojenie się powstałych ran.