Odbudowa kości przed wczepieniem implantu. Kiedy jest konieczna?
- Szczegóły
Zastosowanie implantów stomatologicznych w celu odbudowy utraconych zębów już od wielu lat, na całym świecie jest uważane za najskuteczniejszą metodę odbudowy zębów, która pozwala nie tylko na przywrócenie estetyki uśmiechu, ale również funkcjonalności układu żucia. W niektórych przypadkach, zanim będzie można wykonać zabieg wszczepienia implanta lub implantów zębowych w szczękę, lub w żuchwę u pacjenta, konieczne jest przeprowadzenia odbudowy kości. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu wytłumaczymy, dlaczego po straceniu naturalnych zębów konieczna może być odbudowa kości oraz w jakim tak naprawdę celu się ją wykonuje.
Dlaczego po utracie naturalnych zębów dochodzi do utraty kości?
Fizjologiczny proces zanikania kości szczęki lub żuchwy profesjonalnie nazywany jest atrofią. Proces ten jest całkowicie naturalny i spowodowany tym, że kości pozbawione zęba lub zębów nie mają możliwości dłużej wykonywać swoich funkcji i z czasem nie będąc już obciążone żadnymi mechanicznymi naciskami, związanymi przede wszystkim gryzieniem lub żuciem, zaczynają się osłabiać i zanikać. Proces atrofii w wyniku utraty naturalnych zębów początkowo dotyczy kości wyrostka zębodołowego szczęki oraz części zębodołowej żuchwy. Z czasem jednak, jeżeli w porę nie wstawi się w kość implanta stomatologicznego, ubytki kości będą postępowały dalej.
Czy zanik kości żuchwy i szczęki występuje tylko po utracie naturalnych zębów?
Nie tylko. Do atrofii może bowiem także dochodzić z innych powodów. Do zaniku kości może np. dojść na skutek urazów mechanicznych. Częściej jednak atrofia jest spowodowane stanami zapalnymi tkanek przyzębia, czyli paradontozą. W niektórych przypadkach do zaniku kości może dochodzić także w wyniku stosowania źle wykonanych uzupełnień protetycznych. Im bardziej proces atrofii będzie postępował, tym będzie też się wiązał z bardziej negatywnymi skutkami. Na pewno z czasem wpłynie na pogorszenie estetyki uśmiechu oraz wyglądu twarzy. Może mieć również negatywny wpływ na stan zdrowia pacjenta.
Dlaczego przed wszczepieniem implanta zębowego konieczna jest odbudowa kości?
Żeby wszczepione implanty zębów mogły dobrze spełniać swoje funkcje, muszą mieć po prostu zapewnioną wystarczającą ilość kości szczęki lub żuchwy, która dodatkowo będzie się odznaczała dobrą jakością. Odpowiednie warunki kostne w jamie ustnej będą po prostu decydowały o tym, czy wprowadzony implant zębowy będzie miał zapewnioną właściwą stabilność i będzie mógł brać na siebie zachodzące w jamie ustnej obciążenia związane np. z przeżuwaniem pokarmu.
Jeśli podczas przygotowań do zabiegu wszczepienia implanta zębowego lekarz stwierdzi, że nie ma do tego odpowiednich warunków, zleci najpierw przeprowadzenie augmentacji kości, czyli zabiegu sterowanej regeneracji kości. Wykonaniem takiego zabiegu zajmuje się chirurg stomatologiczny. Jego celem jest zwiększenie wysokości i grubości wyrostka zębodołowego poprzez wprowadzenie w miejscu powstałego ubytku odpowiedniego materiału kostnego lub kościozastępczego.