Na czym polega wykonanie uzupełnienia protetycznego przy użyciu systemu CAD/CAM?
- Szczegóły
Systemy CAD/CAM to jedno z najważniejszych wprowadzonych w ostatnich latach do stomatologii usprawnień. Technologia ta tak naprawdę rozpoczęła erę stomatologii cyfrowej. Możliwości zastosowania systemów CAD/CAM jest wiele. Najczęściej nowe możliwości są stosowane w leczeniu ortodontycznym, w leczeniu zachowawczym oraz w protetyce stomatologicznej. W dzisiejszym wpisie na blogu skupiamy się na protetyce. Opisujemy, czym dokładnie jest technologia CAD/CAM, jakie daje możliwości i na czym dokładnie polega jej zastosowanie w leczeniu protetycznym, czyli w odbudowie utraconych zębów.
Jakie są możliwości systemów CAD/CAM?
Zastosowanie stomatologii cyfrowej, czyli właśnie systemów CAD/CAM bardzo mocno zmieniło proces leczenia w niektórych gabinetach stomatologicznych. W naszej Klinice w Tychach stosujemy systemy CAD/CAM już od kilku lat i jest to jeden z głównych powodów, dlaczego przyjeżdża do nas także wielu pacjentów z sąsiednich miast, czyli m.in. z Mikołowa, z Pszczyny, a nawet z Katowic. Systemy CAD/CAM nie tylko pozwalają na zwiększenie dokładności wykonywanych działań i przygotowywanych dla pacjentów aparatów na zęby czy uzupełnień protetycznych, ale także znacznie przyspieszają wszystkie wykonywane działania i sprawiają, że często zabiegi, na które wcześniej konieczne były np. aż 3 wizyty w gabinecie stomatologicznym, pomiędzy którymi były przygotowywane uzupełnienia protetyczne i wprowadzane w nich ewentualne poprawki, obecnie mogą być wykonane od razu w trakcie jednej wizyty.
System CAD/ CAM składa się z dwóch elementów:
- CAD, czyli komputerowo wspomaganego projektowania (z ang. Computer Aided Design),
- CAM, czyli komputerowo wspomaganego wykonywania (z ang. Computer Aided Manufacturing).
Tak stworzony system naprawdę znacznie usprawnia wszystkie wykonywane prace przygotowawcze, zwłaszcza w protetyce stomatologicznej. Dlaczego?
Zastosowanie systemów CAD/CAM w protetyce stomatologicznej
Metod zastosowania systemów CAD/CAM w protetyce stomatologicznej jest dużo. Przy użyciu systemu stomatologii cyfrowej możliwe jest po prostu znaczne przyspieszenie wykonania indywidualnie zaprojektowanych dla pacjenta uzupełnień protetycznych. Na początku wizyty w gabinecie protetycznym, specjalista wykonuje dokładne pomiary w jamie ustnej. Nie stosuje w tym celu już jednak wycisków gipsowych szczęki, tylko przeprowadza cyfrowy skan jamy ustnej. W tym celu stosuje skaner wewnątrzustny, który w trakcie w trakcie trwającego kilka lub kilkanaście sekund badania daje trójwymiarowy model zgryzu, który daje specjaliście wszystkie niezbędne dane do tego, żeby wykonać dla pacjenta odpowiednie uzupełnienie protetyczne. Po naniesieniu przez specjalistę ewentualnych poprawek i dodatkowych danych przygotowany projekt jest przekazywany do także automatycznej frezarki, w której po wybraniu wcześniej odpowiedniego materiału i przy użyciu wielu precyzyjnych narzędzi, wykonywane jest uzupełnienie, czyli m.in. korona protetyczna czy licówka na zęby.
Z zastosowaniem systemów CAD/CAM można wykonać w zasadzie wszystkie rodzaje uzupełnień protetycznych. Najczęściej technologia ta jest stosowana do wykonywania stałych uzupełnień protetycznych, czyli właśnie koron zębowych, licówek na zęby czy stosowanych w leczeniu zachowawczym uzupełnień typu inlay i onlay. Przy użyciu systemu możliwe jest także wykonanie, będących częścią implantów stomatologicznych łączników.
Decydując o tym, czy do stworzenia danego rodzaju uzupełnienia zastosuje się system CAD/CAM, czy nie, bierze się pod uwagę przede wszystkim koszty takiego rozwiązania i jeżeli bardziej opłacalne jest zastosowanie starszych metod, wtedy technologia CAD/CAM nie jest używana. Z roku na rok jednak zwiększają się możliwości systemu i zapewne w ciągu najbliższych kilku lat będą one coraz bardziej wypierały starsze technologie.