Kiedy możliwe jest stosowanie ruchomych aparatów na zęby?
- Szczegóły
Ruchome aparaty ortodontyczne to rodzaj aparatów na zęby, które pacjent w trakcie trwania leczenia może w każdej chwili samodzielnie zdjąć, a następnie znów nałożyć. Możliwości noszenia takich aparatów na zęby są jednak bardzo ograniczone i niestety nie będą one skuteczne w leczeniu zgryzu u wszystkich pacjentów. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, jakie są wskazania do stosowania ruchomych aparatów na zęby, przedstawiamy, na czym polega działanie takich aparatów oraz jaki jest przebieg leczenia wad zgryzu przy ich użyciu.
Jakie są wskazania do noszenia ruchomych aparatów ortodontycznych?
Wszystkie osoby, które po wstępie liczyły na to, że być może w ich przypadku uda się wyleczyć powstałą wadę zgryzu bez konieczności zastosowania stałego aparatu na zęby, muszą niestety nieco ostudzić swój zapał. Ortodontyczne aparaty ruchome mogą być bowiem stosowane niemal wyłącznie do korygowania wad zgryzu powstałych w okresie rozwojowym żuchwy i szczęki, czyli w praktyce wyłącznie u dzieci pomiędzy 4. a 12. rokiem życia.
W praktyce wskazaniami do zastosowania ruchomych aparatów ortodontycznych mogą więc być jedynie niewielkie wady zgryzu u dzieci, u których nie doszło jeszcze do wyrżnięcia wszystkich zębów stałych i występują również jeszcze zęby mleczne. Podczas leczenia wady zgryzu przy użyciu aparatów ruchomych konieczna jest gotowość rodziców i dziecka do dbania o regularne stosowanie aparatu oraz do regularnego zgłaszania się na wizyty kontrolne w gabinecie, podczas których są sprawdzane osiągane efekty leczenia.
W jaki sposób działają ruchome aparaty ortodontyczne
Ruchome aparaty ortodontyczne są zbudowane z akrylowej płytki oraz ze stalowego drutu. W płytce znajdują się także elementy aktywne, czyli śruby i sprężyny, które w trakcie trwania leczenia mogą być przez ortodontę i przez pacjenta korygowane. Odpowiednie zmiany napięcia drutu umożliwiają zwężenie lub rozszerzenie łuku zębowego, a co za tym idzie na poprawę ustawienia względem siebie zębów.
Korygowanie aparatu ruchomego jest bardzo ważne dla postępowania leczenia oraz utrwalania osiągniętych wyników. Pacjent więc także dostaje wraz z aparatem kluczyk, za pomocą którego będzie mógł zgodnie z zaleceniami lekarza poprawiać „przyczepność” aparatu do zębów.
Przebieg leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym
Do odpowiedniego zaplanowania całego leczenia wady zgryzu z zastosowaniem aparatu ruchomego konieczne jest najpierw dobre poznanie przyczyny jej powstania. W tym celu ortodonta podczas pierwszej wizyty z dzieckiem przeprowadza z nim i z jego rodzicami dokładny wywiad lekarski oraz wykonuje zdjęcie RTG zębów, zdjęcie cefalometryczne oraz wycisk szczęki i żuchwy, z których zostanie wykonany gipsowy model zgryzu. Im szybciej rodzice zgłoszą się z dzieckiem do ortodonty, tym przeprowadzone leczenie będzie dawało większą szansę na całkowite pozbycie się wady zgryzu.
Po zapoznaniu się ze wszystkimi wynikami badań oraz z wykonanym modelem gipsowym zgryzu można przystąpić do wykonania odpowiedniego aparatu ruchomego, oraz do przekazania go pacjentowi. Po rozpoczęciu stosowania ruchomego aparatu ortodontycznego pacjent będzie się musiał zgłaszać na wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym co dwa miesiące. W trakcie wizyt będą sprawdzane efekty leczenia. Skuteczność całego leczenia będzie zależała przede wszystkim od systematyczności pacjenta i od tego, czy rodzice będą pilnowali swoje dziecko, żeby nosiło aparat zgodnie z zaleceniami.