Jakie zabiegi wykonuje się w ramach stomatologii estetycznej?
- Szczegóły
Stomatologia estetyczna to dziedzina stomatologii, w której zadaniem stawianym przed dentystą jest poprawa wyglądu zębów pacjenta. W tym celu można wykonać szereg różnego rodzaju działań i zabiegów, z zastosowaniem różnych technologii i sposobów leczenia. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu przedstawimy Państwu dokładny zakres zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii estetycznej.
Dlaczego pacjenci tak chętnie korzystają ze stomatologii estetycznej?
Zanim jednak przejdziemy do dokładnego opisywania możliwości stomatologii estetycznej, czyli do rodzajów wykonywanych w jej ramach zabiegów, najpierw postaramy się Państwu wytłumaczyć, dlaczego stomatologią estetyczną w XXI wieku interesuje się tak wielu pacjentów. Jest to związane przede wszystkim z coraz łatwiejszą dostępnością tego rodzaju zabiegów oraz z tym że coraz większej ilości osób obecnie zależy na dobrym wyglądzie. A to właśnie zęby, a dokładniej piękny uśmiech, są często tym elementem, który w pierwszej kolejności wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez inne osoby. Niestety w większości przypadków, do pięknego uśmiechu nie wystarcza tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, tylko konieczna jest pomoc specjalisty. Nie u każdego zęby są bowiem idealnie ułożone w łuku, nie u każdego także są idealnie białe. Właśnie w poradzeniu sobie z takimi problemami pomaga stomatologia estetyczna.
Jakie dokładnie zabiegi są wykonywane w celu poprawy wyglądu zębów oraz estetyki uśmiechu?
Zabiegi mające na celu dokładne wyczyszczenie zębów
Pierwszym rodzajem takich działań są zabiegi, które wykonuje się także w ramach stomatologii zachowawczej, a które mają na celu dokładne wyczyszczenie zębów z zalegającej na nich płytki oraz kamienia nazębnego. I płytka i kamień nazębny sprzyjają rozwojowi choroby próchnicowej zębów, ale oprócz tego mają również negatywny wpływ na ich wygląd.
Ze względu na specyfikę i twardość kamienia, nie można go niestety samodzielnie usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej, trzeba w tym celu wykonać skaling zębów. Jest to zabieg, który polega na usuwaniu gromadzącego się przede wszystkim w okolicach szyjek zębowych kamienia przy użyciu ultradźwięków. Uzupełnieniem skalingu jest jeszcze zabieg piaskowania zębów, który oprócz kamienia nazębnego pozwala także na pozbycie się z powierzchni zębów różnego typu przebarwień.
Wybielanie zębów
Kolejny opisywany zabieg jest już typowym zabiegiem, który jest wykonywany w ramach stomatologii estetycznej. Wybielanie zębów jest obecnie chyba najczęstszym zabiegiem, na wykonanie którego decydują się pacjenci w celu poprawy wyglądu swoich zębów. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinetach stomatologicznych daje znacznie lepsze efekty niż wybielanie zębów poprzez zastosowanie powszechnie dostępnych w sklepach i aptekach past do zębów, pasków i innego rodzaju środków do samodzielnego wybielania zębów.
Obecnie w gabinetach stomatologicznych, także w naszym wybielanie zębów można przeprowadzić na dwa sposoby: albo podczas zaledwie jednej wizyty w gabinecie z zastosowaniem lampy Beyond, albo nieco dłużej metodą nakładkową. Obie metody są równie skuteczne.
Wybielanie zębów przy użyciu lampy Beyond polega na pokryciu zębów specjalnym preparatem wybielającym przy jednoczesnym, dokładnym zabezpieczeniu dziąseł, a następnie na naświetlaniu zębów specjalną, przyspieszającą działanie preparatu lampą Beyond.
Z kolei w wybielaniu zębów metodą nakładkową pacjent sam stosuje przekazany mu w gabinecie stomatologicznym preparat wybielający przez około 2 tygodnie, poprzez noszenie po kilka godzin dziennie wypełnionych preparatem, indywidualnie przygotowanych dla niego plastikowych nakładek na zęby. Przy tej metodzie, jeżeli pacjent potrafi się zmobilizować i faktycznie codziennie stosować nakładki z preparatem, efekty zabiegu będą równie dobre, jak w przypadku wybielania zębów z użyciem lampy Beyond.
Licówki na zęby
Obok wybielania zębów, drugim często stosowanym rodzajem zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest wyrównywanie linii zębów oraz zakrywanie powstałej diastemy, czyli przerw między jedynkami, za pomocą licówek na zęby. Oprócz tego przy użyciu licówek można także zasłonić uszkodzone zęby. W niektórych przypadkach licówki są również stosowane jako alternatywa dla wybielania zębów.
Zabieg jest bardzo prosty i polega na przyklejeniu do przedniej części widocznych zębów licówek w postaci cieniutkich pasków. Efekt zabiegu oraz jego trwałość zawsze są bardzo dobre. Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej cenione i pozwalające uzyskać najlepszy efekt są licówki porcelanowe, które swoją barwą i fakturą najbardziej przypominają wygląd szkliwa naturalnych zębów.