Jakie są przyczyny krzywienia się zębów?
- Szczegóły
Problemy z krzywymi lub nieprawidłowo ustawionymi w łukach zębami dotyczą wielu osób. Wady zgryzu są obecnie leczone już nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych pacjentów. Przyczyn powstawania problemów z krzywymi zębami może być wiele. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Viscardi w Tychach dokładniej przyglądamy się temu problemowi.
Na czym polegają wady zgryzu?
Wady zgryzu dotyczą narządu żucia, czyli organu w organizmie człowieka, który należy do najwcześniej się wykształcających. Najczęściej wady zgryzu diagnozowane są już u małych dzieci, czyli takich, które mają dopiero 7-12 lat. Częstym problemem, który sprzyja powstawaniu wad zgryzu, jest nieprawidłowe ustawienie względem siebie szczęki i żuchwy, czyli dolnego i górnego łuku zębowego. Krzywe zęby mogą być też związane z predyspozycjami genetycznymi oraz z wykształceniem się u pacjenta nieprawidłowych, szkodliwych nawyków, które polegają np. na obgryzaniu paznokci, gryzieniu długopisów czy częstego u dzieci ssaniu kciuków.
Możliwe przyczyny powstawania wad zgryzu
Przyczyny powstawania wad zgryzu najczęściej dzieli się na przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Wśród przyczyn wewnętrznych znajdują się m.in. dziedziczność, czyli predyspozycje genetyczne, przebyte przez matkę w trakcie ciąży choroby, krzywica oraz różnego rodzaju dolegliwości zakaźne. Z kolei wśród przyczyn zewnętrznych znajdują się zarówno przyczyny powstałe jeszcze przed urodzeniem – np. wadliwe ułożenie płodu i powstałe w trakcie ciąży urazy, jak i przyczyny, które wystąpiły w trakcie porodu. Ważnymi czynnikami, które sprzyjają powstaniu wady zgryzu, są też czynniki powstające już po urodzeniu. Należą do nich przede wszystkim nieprawidłowe nawyki, zbyt długie ssanie smoczka, brak należytego dbania i pozwolenie na zbyt szybkie wypadnięcie zębów mlecznych, oddychanie przez usta oraz wady tkanek jamy ustnej. Bez względu na przyczyny powstania wady zgryzu, po jej zdiagnozowaniu istotne jest jak najszybsze poddanie się leczeniu ortodontycznemu.
Czynniki zwiększające ryzyko wad zgryzu
Istotnymi czynnikami, które sprzyjają rozwojowi u pacjentów wad zgryzu, są m.in. zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, ssanie warg i policzków, oddychanie przez usta oraz ssanie źle skonstruowanego smoczka. Powstawaniu wad zgryzu sprzyjają też nałogowe gryzienie przedmiotów, np. ołówków i długopisów, ssanie kciuka, nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub karminie butelką czy niewłaściwe układanie dziecka do snu, czyli z główką i szyjką w pozycji na boku.
Jak widać przyczyn powstawania i czynników, które sprzyjają rozwojowi wad zgryzu, jest wiele. Z tego powodu bardzo ważne jest regularne sprawdzanie stanu zgryzu, wykonując wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.