Jakie mogą być wskazania do podniesienia dna zatoki szczękowej?
- Szczegóły
Zabiegi, polegające na podniesieniu dna zatoki szczękowej mogą mieć bardzo duże znaczenie w leczeniu stomatologicznym, przede wszystkim w odbudowie zębów na implantach stomatologicznych. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opisujemy, na czym polega zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, jakie mogą być wskazania do jego wykonania, jakie badania są konieczne wcześniej do wykonania oraz w jakich przypadkach, taki zabieg może być niemożliwy do przeprowadzenia.
Jakie są najczęstsze wskazania do wykonania zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie dzisiejszego wpisu na blog, podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg, który jest wykonywany jako zabieg poprzedzający odbudowę zębów na implantach stomatologicznych. Konieczność przeprowadzenia zabiegu jest związana z tym, że żeby móc wszczepić implant lub implanty zębowe, wyrostek zębodołowy u pacjenta musi mieć odpowiednią wysokość i szerokość. Powstałe z nim zmiany są związane z zachodzącymi po utracie naturalnych zębów procesami zanikowymi kości. Podniesienie dna zatoki szczękowej może być konieczne przede wszystkim przed przystąpieniem do zabiegu implantacji w bocznym odcinku szczęki górnej. Zbyt nisko schodząca zatoka szczękowa może po prostu nie tylko poważnie utrudniać, ale i całkowicie uniemożliwiać wykonanie odbudowy zęba lub zębów na implantach. Wykonany przez chirurga stomatologicznego zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej sprawi, że zostanie zwiększony wymiar pionowy kości, w taki sposób, żeby było umożliwione wszczepienie implantów.
Na czym polega przygotowanie pacjenta do zabiegu?
Przed przystąpieniem do zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej konieczne jest przeprowadzenie rutynowej konsultacji chirurgicznej, wykonanie tomografii komputerowej oraz rutynowe badanie stomatologiczne. Niezbędne jest także zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Podniesienia dna zatoki szczękowej nie można bowiem wykonać np. u pacjentów będących w trakcie leczenia choroby nowotworowej oraz u diabetyków, czyli osób chorych na cukrzycę. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mogą być również zaburzenia psychiczne oraz choroby układu nerwowego.
Na czym polega zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?
Zabieg podniesienia zatoki szczękowej można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Istnieją dwa sposoby wykonania zabiegu: metodą zamkniętą lub otwartą. W metodzie zamkniętej wykonuje się wewnątrzzębodołowe uniesienie zatoki w stopniu lekkim, z kolei w metodzie otwartej wykonywany jest najpierw dostęp do zatoki w bocznym odcinku szczęki, a następnie wykonywany jest zabieg wszczepienia kości. Jeżeli w dniu zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej uda się uzyskać stabilizację, zabieg może połączony z wszczepieniem implantu stomatologicznego.
Postępowanie po wykonaniu zabiegu podniesienia dna zatoki zębowej
Po poddaniu się zbiegowi podniesienia dna zatoki szczękowej pacjent otrzymuje od lekarza dokładne zalecenia dotyczące dalszego postępowania. Pacjent przez jakiś czas na pewno będzie musiał przyjmować antybiotyki i leki przeciwzapalne. Konieczne, przynajmniej na początku, będzie też przyjmowanie wyłącznie chłodnych posiłków w postaci płynnej lub półpłynnej. Czasami niezbędne może być też chłodzenie operowanej okolicy. Pacjent na pewno, przez przynajmniej 2 tygodnie będzie musiał zrezygnować z większej aktywności i wysiłku fizycznego oraz, z powodu różnicy ciśnień, z podróżowania samolotem. Przez pewien czas pacjent będzie też musiał się zgłaszać na zaplanowane wizyty kontrolne.