Jaka jest rola chirurga w leczeniu wady zgryzu?
- Szczegóły
Na naszym blogu wielokrotnie już opisywaliśmy różne możliwości leczenia ortodontycznego, czyli leczenia wad zgryzu. W niektórych przypadkach cały proces leczenia nie jest jednak prowadzony wyłącznie przez ortodontę, ale jest to leczenie interdyscyplinarne, w którym bierze udział także chirurg stomatologiczny. Bardzo często też interwencja chirurgiczna jest konieczna jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej przyglądamy się temu, jaka może być rola chirurga stomatologicznego w leczeniu wad zgryzu.
Ekstrakcja zębów przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego
Najprostszym i najczęstszym przykładem współpracy ortodonty i z chirurgiem stomatologicznym jest przygotowanie przez chirurga zgryzu pacjenta do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, czyli dokonanie ekstrakcji zębów, przez które w łukach nie ma wystarczającej ilości miejsca do prawidłowego ustawienia innych zębów. Żeby umożliwić leczenie, konieczne może być m.in. usunięcie, czyli ekstrakcja zębów mądrości. Często jest po prostu tak, że w łuku nie ma wystarczającej ilości miejsca dla wszystkich zębów i tylko poprzez usunięcie pojedynczych jest szansa na to, że uda się uniknąć ich nadmiernego stłoczenia. Najczęściej w ramach leczenia ekstrakcyjnego, oprócz zębów mądrości ortodonta decyduje o konieczności usunięcia zębów przedtrzonowych. Ich ekstrakcja nie powinna bowiem zaburzyć harmonii łuku zębowego, a przy okazji pozwala uzyskać dużo dodatkowego miejsca do prawidłowego ustawienia innych zębów.
Interwencja chirurgiczna w przypadku zębów zatrzymanych
Bardzo ważną rolą chirurga stomatologicznego w leczeniu wad zgryzu jest też interwencja w przypadku zębów zatrzymanych, czyli zębów stałych, które do wyrżnięcia nie miały wystarczającej ilości miejsca w łukach zębowych. W takich przypadkach są dwie możliwości, albo ząb zatrzymany się usuwa, albo się go odsłania i wprowadza do łuku zębowego. W obu przypadkach konieczna jest interwencja chirurgiczna. Jeżeli ortodonta stwierdzi, że jest możliwość wykorzystania zęba zatrzymanego, wtedy chirurg go odsłania, a następnie przyklejany jest do niego zaczep, który umożliwi nałożenie łączącego ząb z aparatem ortodontycznym wyciągiem.
Kortykotomia, czyli nacięcie blaszki kostnej
Innym rodzajem zabiegu, który często jest wykonywany przez chirurga stomatologicznego przed rozpoczęciem leczenia wady zgryzu jest kortykotomia. Zabieg ten jest stosowany wyłącznie w leczeniu ortodontycznym u dorosłych pacjentów. Polega na pionowym nacięciu blaszki kostnej wyrostka. Dzięki temu ułatwia się przesuwanie zębów luku, skraca się nieco czas leczenia ortodontycznego oraz zmniejsza się możliwe efekty uboczne.
Oprócz wskazanych wyżej przykładów leczenia wad zgryzu z pomocą chirurga, w przypadku zaawansowanych wad zgryzu konieczne jest wykonanie po prostu chirurgicznego leczenia operacyjnego. Jest ono przeprowadzane po kilku miesiącach od wcześniejszego nałożenia pacjentowi w celu przygotowania zgryzu do operacji aparatu na zęby.