Jaka jest budowa i zastosowanie mostów protetycznych?
- Szczegóły
Zastosowanie mostów protetycznych jest jedną z najwygodniejszych i najczęściej stosowanych metod odbudowywania utraconego zęba lub nieco większych luk w uzębieniu. Mosty protetyczne są rodzajem stałych uzupełnień protetycznych, tzn. takich, które są na stałe umieszczane w jamie ustnej i pacjent nie ma możliwości ich zdejmowania. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opiszemy, jaka jest budowa mostów protetycznych, jakie są wskazania do ich zastosowania w odbudowie utraconych zębów oraz jakie są ich zalety.
Budowa mostów protetycznych
Każdy most składa się z koron protetycznych, znajdującego pomiędzy nimi przęsła oraz służących do ich przytwierdzenia łączników. Liczba zastosowanych do wykonania mostu protetycznego koron jest oczywiście zależna od wielkości powstałej luki w uzębieniu. Każda zastosowana korona odpowiada jednemu straconemu zębowi naturalnemu.
Mosty są najczęściej stosowane w celu odbudowy luk w uzębieniu, które składają się z kilku znajdujących się obok siebie zębów. Do odbudowy pojedynczych braków w łuku zębowych częściej wykorzystywane są raczej implanty stomatologiczne, chociaż i w tym przypadku można zastosować mosty. Żeby możliwe było umieszczenie mostu protetycznego w łuku zębowym muszą znajdować się dla niego odpowiednie filary. Najłatwiej jeżeli takimi filarami są sąsiadujące z luką naturalne zęby pacjenta. Jeżeli natomiast takich nie ma, wtedy, żeby zastosować most protetyczny, konieczne jest zbudowanie nowych filarów lub nowego filara w postaci implantów zębowych.
W jaki sposób mosty protetyczne są umieszczane w jamie ustnej?
Żeby most protetyczny mógł być na stałe umieszczony w jamie ustnej pacjenta, najpierw konieczne jest oszlifowanie zębów filarowych. Przygotowany wcześniej most protetyczny będzie na nich zacementowany. Szlifowanie zębów jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, tak żeby pacjent na pewno nie odczuwał przy tym żadnego dyskomfortu. Zazwyczaj po oszlifowaniu zębów filarowych, w celu ich zabezpieczenia najpierw przymocowuje się do nich korony tymczasowe, które będą ochraniały zęby przed podrażnieniem do czasu zacementowania ostatecznego mostu. Później wykonuje się wyciski z zastosowaniem masy silikonowej, które posyłane są do pracowni protetycznej, gdzie technicy przygotowują most dla pacjenta. Mosty protetyczne najczęściej są wykonywane z ceramiki połączonej z włóknami szklanymi lub na podbudowie cyrkonowej i z licowaniem ceramicznym.
Wskazania do zastosowania mostów protetycznych w odbudowie zębów
Najważniejszym wskazaniem do zastosowania w odbudowie utraconych zębów mostów protetycznych jest przede wszystkim obecność dobrej jakości filarów, na których będzie można oprzeć most protetyczny bez ryzyka ich obciążenia na skutek dociążenia zachodzącymi później w jamie ustnej silami żucia. Zęby filarowe powinny więc być dobrze osadzone w zębodołach i mieć odpowiednio długie korzenie, które w stosunku do korony powinny pozostawać w stosunku od 2:1 do 1:1. Oprócz tego ściany zębów filarowych powinny być też odpowiednio długie, żeby zapewniać odpowiednią retencję. Z kolei przeciwskazaniami do zastosowania mostów protetycznych mogą być np. zbyt rozległe luki w uzębieniu, które mogłyby grozić uszkodzeniem tkanek otaczających zęby filarowe, brak dostatecznie mocnych zębów filarowych oraz znaczne zaniki wyrostka zębodołowego.
Jakie są zalety mostów protetycznych?
Zastosowanie mostów protetycznych w odbudowie uzębienia pozwala na przywrócenie estetycznego kształtu, koloru oraz symetrii łuków zębowych, a także funkcjonalności układu żucia. Mosty protetyczne, jako rodzaj stałych protez zębowych, są również bardzo wygodne dla pacjenta, który nie musi ich wyjmować i czyścić, tylko po pewnym czasie całkowicie się do nich przyzwyczaja.
Umieszczenie w łuku zębowym mostu protetycznego skutkuje również doskonałym przenoszeniem sił żucia na ozębną zębów filarowych, co jeszcze bardziej zwiększa komfort pacjentów.