Jak zapobiegać próchnicy u małych dzieci?
- Szczegóły
Zapobieganie chorobie próchnicowej u małych dzieci, czyli u takich, które mają jeszcze tylko zęby mleczne i u których nie zdążyły się jeszcze wyrżnąć zęby stałe, jest bardzo dużym problemem. Atakująca u dzieci zęby mleczne próchnica później zacznie też bowiem atakować zęby stałe. Dodatkowo prowadząc do szybszego wypadnięcia mleczaków, może doprowadzić do tego, ze łuki zębowe nie zdążą się właściwie rozwinąć, co spowoduje powstanie trudnej później do wyleczenia wady zgryzu. W dzisiejszym wpisie na blogu postaramy się dokładnie opisać, dlaczego próchnica u małych dzieci jest tak bardzo dużym problemem, jakie mogą być przyczyny jej powstawania oraz co zrobić, żeby jej zapobiec u małych dzieci.
Dlaczego próchnica jest tak dużym zagrożeniem dla małych dzieci?
Według prowadzonych statystyk zęby u polskich dzieci są w bardzo złym stanie. Szacuje się, że choroba próchnicowa może występować nawet u 80 proc. sześciolatków! Przyczyny takich problemów mogą być różne. Przede wszystkim mało które dziecko dba o to, żeby dwa razy dziennie dokładnie szczotkować swoje zęby. Z drugiej strony też duża część rodziców nie zwraca uwagi na to, w jaki sposób ich dzieci podchodzą do tego zadania. Co więcej, bardzo dużo rodziców unika również wizyt ze swoimi dziećmi w gabinecie stomatologicznym. Niestety, ale dla wielu osób zdrowie zębów mlecznych u dzieci jest w ogóle nieistotne. Przecież w ich miejsce i tak szybko pojawią się zęby stałe. Takie podejście jest niestety bardzo złe i może być później przyczyną wielu problemów.
Po pierwsze rozwijająca się próchnica na zębach mlecznych przejdzie od razu też na powstałe w ich miejsce zęby stałe. Innym problemem jest to, że choroba próchnicowa może doprowadzić do zbyt szybkiego wypadnięcia zębów mlecznych, a to właśnie w tym czasie dochodzi do rozwoju łuków zębowych, czyli górnej i dolnej szczęki. Doprowadzenie do tego, że zęby mleczne przedwcześnie wypadną, sprawi, że w łuku zębowym nie będzie wystarczającej ilości miejsca do prawidłowego rozwoju wszystkich zębów stałych i u dziecka dojdzie po prostu do powstania wady zgryzu. Będzie to duży problem zarówno dla niego, jak i dla nas, czyli rodziców. Późniejsze leczenie wady zgryzu jest bowiem nie tylko trudne i długotrwałe, ale również bardzo kosztowne.
Jakie mogą być przyczyny powstawania próchnicy?
U małych dzieci do powstania choroby próchnicowej dochodzi przede wszystkim na skutek jedzenia dużej ilości słodyczy i picia słodkich napojów. Tak naprawdę dzieci w ogóle nie powinny jeść słodkich rzeczy, ponieważ zęby mleczne mają znacznie słabsze szkliwo. Oczywiście ciężko jest całkowicie wyeliminować słodkie rzeczy, ale dobrym pomysłem jest np. stworzenie dziecku tylko jednego słodkiego dnia w tygodniu, w którym dziecko będzie mogło jeść wszystko, na co ma ochotę. Tego dnia będzie też jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne mycie zębów.
Bardzo dużym zagrożeniem i częstą przyczyną powstawania próchnicy jest też jedzenie tuż przed snem, czyli już po ostatnim myciu zębów. Po wieczornej higienie jamy ustnej nie powinno się już nic jeść ani pić, ponieważ to sprawi, że w jamie ustnej na noc pozostaną resztki pokarmu, które są doskonałą pożywką do rozwoju bakterii próchnicowych.
Co zrobić, żeby zapobiegać próchnicy?
Oczywiście, żeby zapobiegać powstawaniu choroby próchnicowej, trzeba przede wszystkim dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Bardzo ważne w profilaktyce próchnicy u małych dzieci jest też dbanie o wprowadzanie pozytywnych nawyków u dziecka już od maleńkości. Jeżeli uda nam się u małego dziecka wpoić pozytywne nawyki już w tym wieku, jest bardzo duża szansa, że pozostaną one u niego także w późniejszych latach. Nawet jeżeli dziecko jest bardzo małe i nie ma jeszcze ząbków, warto, zamiast stosować szczoteczki i pasty do zębów, przynajmniej delikatnie przecierać dziąsła owiniętą wokół palca gazą z preparatem z rumianku lub z przegotowaną wodą. Jak pojawią się pierwsze ząbki, nie można też zapominać o tym, żeby co najmniej dwa razy dziennie, rano po przebudzeniu lub po śniadaniu i wieczorem przed snem, dokładnie szczotkować ząbki, a później, żeby pilnować, jak dziecko robi to samo.
Ważnym elementem przeciwdziałania próchnicy u dzieci jest także regularne zgłaszanie się z nimi na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. W trakcie takiej wizyty stomatolog nie tylko dokładnie sprawdzi, czy na ząbkach nie ma śladów rozwijającej się próchnicy, ale także przeprowadzi higienizację zębów, czyli wykona odpowiednie stomatologiczne zabiegi profilaktyczne, które dodatkowo zabezpieczą ząbki przed próchnicą. U małych dzieci duże znaczenie mają przede wszystkim zabiegi lakierowania ząbków, lakowania bruzd zębowych oraz fluoryzacja