Jak skutecznie zahamować rozwój paradontozy?
- Szczegóły
W jamie ustnej może powstawać wiele różnego typu problemów zdrowotnych. Pacjenci często są ostrzegani przed przykrymi konsekwencjami choroby próchnicowej zębów. Z tego też powodu stosują się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wykonują regularne wizyty kontrolne w gabinetach stomatologicznych. Nie mniej dużym zagrożeniem jest też jednak paradontoza, czyli zapalenie przyzębia. Na czym polega paradontoza? W jaki sposób można skutecznie zapobiegać jej powstaniu i hamować jej rozwój?
Co to jest paradontoza? Jakie są przyczyny jej powstania?
Paradontoza to choroba infekcyjna tkanek przyzębia. Do jej powstania dochodzi na skutek działania znajdujących się w jamie ustnej bakterii. Najważniejszą przyczyną powstania zapalenia przyzębia jest więc nieprawidłowa higiena jamy ustnej, która prowadzi do rozwijania się płytki i kamienia nazębnego. Z biegiem czasu te dwa elementy nie tylko powodują powstawanie w zębach ubytków, ale również skutkują rozwojem choroby infekcyjnej tkanek przyzębia. Paradontoza jest efektem wywołanego przez bakterie długotrwałego stanu zapalnego dziąseł, do którego powstania dochodzi w trudno dostępnych podczas czyszczenia przestrzeniach międzyzębowych oraz w anatomicznych kieszonkach dziąsłowych, czyli w przestrzeniach między tkanką zęba a brzegiem dziąsła.
Podstępowanie w przypadku zdiagnozowania paradontozy
Objawy paradontozy są różne na różnych etapach rozwoju choroby. Na początku pacjenci mogą odczuwać drobne dolegliwości bólowe w jamie ustnej oraz borykać się z krwawieniem z dziąseł. Wraz z rozwojem choroby tkanki mocujące zęby w szczęce i w żuchwie mogą zostać uszkodzone, co w konsekwencji po pewnym czasie może skutkować wypadnięciem zębów. W przypadku zdiagnozowania tego typu problemów w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie dentystycznym niezbędne jest więc szybkie rozpoczęcie leczenia paradontozy.
Sposoby zapobiegania hamowania rozwoju paradontozy
Najważniejszym elementem zapobiegania powstawania i rozwoju paradontozy jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Żeby nie powinny być tylko szczotkowane. Niezbędne jest również ich nitkowanie i płukanie jamy ustnej z zastosowaniem płynu z fluorem. Największe znaczenie w tym przypadku ma bowiem dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.
Ważnym elementem walki z paradontozą jest też stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety oraz unikanie używek. Jedzenie tłustych potraw, spożywanie dużych ilości cukru i np. palenie papierosów nie tylko źle wpływają na stan zdrowia zębów, ale także mogą sprzyjać powstawaniu chorób przyzębia.