Jak postępować w przypadku złamania zęba?
- Szczegóły
Złamanie lub silne ukruszenie się zęba jest poważnym problemem w jamie ustnej. Wielu pacjentów myśli, że w takiej sytuacji nie uda się już uratować zęba, tylko najprawdopodobniej konieczne będzie przeprowadzenie w gabinecie stomatologicznym jego ekstrakcji. Na szczęście nie jest to prawda. Złamany ząb, jeżeli pacjent szybko zgłosi się do gabinetu, najprawdopodobniej uda się uratować. W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki dentystycznej Viscardi w Tycach tłumaczymy. W jaki sposób stomatolog może sobie poradzić ze złamaniami zębów, w zależności od stopnia ich uszkodzenia.
Jakie mogą być przyczyny złamań i ukruszenia się zębów?
Do złamania lub ukruszenia się zęba najczęściej dochodzi w wyniku urazu mechanicznego. Powstanie problemu jest więc związane z uderzeniem o coś twardego. Taki problem może też być skutkiem długo nieleczonej choroby próchnicowej zęba. Powstanie dużego ubytku ma duży wpływ na utratę przez ząb swojej naturalnej struktury. Wówczas w trakcie leczenia zęba i uzupełnienia powstałego ubytku plombą, stomatolog w miarę możliwości będzie też musiał przywrócić resztę zębiny, tak, aby ząb mógł nadal spełniać swoje funkcje i żeby utrata części zęba nie wiązała się dla pacjenta z żadnymi problemami.
Na czym polega leczenie w przypadkach powstania niewielkiego ukruszenia
Najczęściej u pacjentów w trakcie wizyty kontrolnej stwierdza się niewielkie ukruszenia szkliwa. One także powodują ubytki tkanki zęba i w związku z tym niezbędne jest ich naprawienie. Naprawą niewielkich szkodzeń zębów zajmuje się lekarz w gabinecie stomatologii zachowawczej w trakcie zwykłego badania kontrolnego lub leczenia skutków choroby próchnicowej. W tym celu najczęściej stosowane jest światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Można je idealnie dopasować do koloru pozostałych zębów w łuku. Jeżeli do ukruszenia doszło w przednich zębach, problem można też rozwiązać, przyklejając do ich powierzchni licówki na zęby.
Leczenie zębów w przypadkach powstania pęknięcia lub złamania zęba
W przypadkach powstania większych złamań lub pęknięć zazwyczaj stomatolog musi sobie poradzić nie tylko z odbudową struktury zęba, ale też przeprowadzić leczenie kanałowe. Duże złamania powstają bowiem w efekcie zaawansowanej próchnicy, w której bakterie nie tylko powodują powstanie w zębie ubytku, ale też dochodzą do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Przed naprawą powstałych w zębie uszkodzeń, najpierw przeprowadzane jest badanie RTG zęba. Następnie wykonuje się leczenie endodontyczne i na końcu przystępuje się do odbudowy korony zęba.
Odbudowa korony po leczeniu kanałowym zęba najczęściej również polega na zastosowaniu materiału kompozytowego. Inną metodą jest umieszczenie w zębie sztyftu, czyli wykonanego z włókna szklanego wkładu koronowo-korzeniowego.
Postępowanie w przypadkach złamania zębów poniżej linii dziąseł
Złamanie zęba poniżej linii dziąsła stanowi duże zagrożenie dla zębów sąsiadujących. Może je uszkodzić w wyniku przesuwania się w ich kierunku. Naprawą w taki sposób uszkodzonego zęba najczęściej zajmuje się chirurg stomatologiczny. Zabieg polega na lekkim wyciągnięciu zęba do góry i użycia go jako podbudowy dla zastosowanego później wypełnienia protetycznego.