Dlaczego boimy się leczenia kanałowego? Czy słusznie?
- Szczegóły
Leczenie kanałowe zębów wśród pacjentów już dawno urosło do rangi jednego z najbardziej nieprzyjemnych, bolesnych i długo trwających zabiegów, jakie są wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Taka opinia krąży wśród pacjentów już od wielu lat i pomimo dużych zmian, jakie w tym czasie nastąpiły w technikach leczenia stomatologicznego, cały czas jest aktualna dla wielu pacjentów. Czy jednak faktycznie jest się czego być? Czy leczenie kanałowe naprawdę jest tak bardzo nieprzyjemne, długotrwałe i bolesne? W dzisiejszym wpisie na blogu kliniki stomatologicznej Viscardi dokładniej opisujemy wszystkie najważniejsze rzeczy, jakie powinno się wiedzieć o leczeniu kanałowym.
Co to jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń znajdującej się w kanałach zęba miazgi zębowej. Co istotne w przypadku powstania takich problemów, pacjent ze względu na to, że miazga jest silnie unerwiona i ukrwiona, niemal od razu je zauważa, ponieważ pojawia się u niego bardzo silny ból. Do zakażenia miazgi zębowej najczęściej dochodzi w efekcie nieleczonej choroby próchnicowej zębów. Bakterie próchnicowe, do czasu aż uporają się z twardymi tkankami zęba i dotrą do miazgi, są niemożliwe do zauważenia dla pacjenta. Ich wykrycie jest możliwe tylko w trakcie wizyty kontrolnej w gabinecie stomatologicznym. W momencie, w którym próchnica zdoła zaatakować także miazgę w kanałach zębowych problem jest już bardzo duży i trudny do niezauważenia.
Samo leczenie kanałowe polega na usunięciu z kanałów i z komory chorego zęba zmienionej chorobowo i zdrowej miazgi, a następnie na opracowaniu kanałów zęba, wypełnieniu ich gutaperką i odbudowie zniszczonego w wyniku przebiegu choroby zęba.
Czy leczenie kanałowe faktycznie jest tak nieprzyjemne?
Leczenie endodontyczne przez lata było tak bardzo nieprzyjemne dla pacjentów przede wszystkim ze względu na to, że cała procedura jest dosyć skomplikowana technicznie i składa się z wielu etapów. Na szczęście obecnie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod, m.in. diagnostyki RTG i leczenia z zastosowaniem mikroskopu, skutecznych metod znieczulenia oraz nowoczesnych narzędzi, leczenie kanałowe nie trwa już tak bardzo długo i dodatkowo nie wiążę się z powstaniem zbyt dużego dyskomfortu u pacjenta.
Szczególne znaczenie ma stosowanie diagnostyki RTG oraz leczenia pod mikroskopem. Wykonanie przed zabiegiem zdjęcia RTG chorego zęba daje lekarzowi wiele przydatnych informacji, które znacznie ułatwiają późniejszy zabieg. Na zdjęciu RTG widać m.in. ile dokładnie kanałów ma chory ząb, jakiej są one długości oraz jak bardzo są one kręte. To naprawdę jest duże ułatwienie, które w połączeniu z zastosowaniem w trakcie zabiegu powiększającego obraz mikroskopu znacznie skraca samo leczenie. Jeszcze kilkanaście lat temu do przeprowadzenia pełnego leczenia endodontycznego konieczne było dwu lub trzykrotne zgłoszenie się na wizytę w gabinecie. Obecnie coraz częściej całe leczenie jest przeprowadzane zaledwie w trakcie jednej wizyty. Leczenie kanałowe w trakcie jednej wizyty przeprowadzamy także w naszej klinice w Tychach. Jest to tylko jeden z powodów, dla którego tak chętnie przyjeżdżają do nas także pacjenci z innych okolicznych miejscowości, m.in. z Katowic, Mikołowa i Pszczyny. Poprzez zastosowanie nowoczesnych metod znieczulenia, leczenie nie wiąże się także z tak dużym dyskomfortem dla pacjenta, ponieważ ten na żadnym etapie nie odczuwa już bólu.