Czym się kierować wybierając dobrego stomatologa?
- Szczegóły
Znalezienie dobrego lekarza stomatologa i odpowiedniego gabinetu to pierwszy krok do tego, żeby móc zadbać o stan swojego uzębienia i o to, żeby wreszcie regularnie się zgłaszać na wizyty kontrolne w gabinecie. Każdy pacjent, żeby mieć pewność, że jego zębom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo i nie zaczyna się na nich rozwijać choroba próchnicowa, powinien umawiać się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym co mniej więcej pół roku. Ciężko jest jednak to zrobić, jeżeli w tyle głowy ma się wyłącznie nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytami u stomatologa. W dzisiejszym wpisie na blogu opisujemy, jak poznać dobrego stomatologa i jakie dokładnie powinien mieć cechy.
Dobre podejście do pacjenta
Najważniejszą rzeczą, jaką powinien się charakteryzować dobry stomatolog jest właściwe podejście do pacjenta. Dobry dentysta powinien mieć świadomość tego, że nie dla każdego przyjmowanego przez niego pacjenta wszystkie wykonywane akurat przez niego zabiegi są jasne. Żeby pacjent dobrze się czuł siedząc na fotelu stomatologicznym, stomatolog powinien do niego dużo mówić i tłumaczyć krok po kroku wszystkie wykonywane działania, tak, żeby go nic w żadnym momencie nie zaskoczyło. Taki kontakt z pacjentem jest oczywiście szczególnie ważny podczas leczenia dzieci. Mali pacjenci jeszcze mniej są bowiem świadomi tego, jak dokładnie może przebiegać leczenie stomatologiczne i w ich przypadku nienarażanie ich na nieprzyjemne niespodzianki jest szczególnie istotne.
Stomatolog powinien też wiedzieć o tym, że większość pacjentów boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym, zwłaszcza jeżeli są przyjmowani przez niego pierwszy raz. Dentysta koniecznie więc powinien się starać przełamać pierwsze lody i chociaż spróbować nawiązać z pacjentem jakiś kontakt. Musi też przy tym wykazywać dużo cierpliwości. Tylko wtedy bowiem pacjent będzie potrafił mu w 100 procentach zaufać.
Bogata wiedza i doświadczenie w leczeniu
Nie mniej ważne od podejścia do pacjenta są oczywiście wiedza oraz doświadczenie stomatologa. Głównym celem wizyty w gabinecie jest bowiem sprawdzenie stanu uzębienia oraz przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Niezależnie od tego, czy dentysta specjalizuje się stomatologii zachowawczej, w protetyce stomatologicznej czy np. w ortodontycznym leczeniu wad zgryzu, zawsze powinien posiadać niezbędną wiedzę, która umożliwi mu sprawne zaplanowanie i przeprowadzenie leczenia. Nie zawsze co prawda ma się możliwość sprawdzenia, ale stomatolog, tak samo z resztą, jak i lekarze innych specjalizacji, powinien stale poszerzać swoją wiedzę i nie kończy nauki na zdobyciu dyplomu Akademii Medycznej, powinien też uczestniczyć w różnego rodzaju szkoleniach, poznawać nowe metody i nowe technologie, które ułatwiają i usprawniają leczenie.
Dbałość o profilaktykę chorób jamy ustnej
Co bardzo ważne w ocenie pracy lekarza stomatologa, warto jest wybrać takiego, który oprócz prawidłowej diagnostyki i leczenia zaobserwowanych zmian chorobowych zębów i przyzębia dbał równie o profilaktykę chorób zębów. W przypadku np. zaobserwowania u pacjenta problemów zdrowotnych, które ewidentnie są efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, dentysta powinien w trakcie wizyty dodatkowo poinstruować pacjenta na ten temat. Ważne jest też to, żeby chętnie wykonywał różnego rodzaju zabiegi higieniczne, czyli żeby oferował pacjentowi także możliwość wykonania np. piaskowania zębów, skalingu lub lakierowania w celu dodatkowego zabezpieczenia ich przed rozwojem próchnicy.