Czy warto przyjść z dzieckiem na wizytę adaptacyjną u stomatologa?
- Szczegóły
Strach przed wizytami w gabinetach stomatologicznych jest obecny u pacjentów w każdym wieku, ale u dzieci może on mieć najgorsze efekty, które poskutkują brakiem zaufania i niechęcią do wykonywania regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa także w już w dorosłym życiu. Wychowując swoje dziecko warto jest więc zrobić wszystko, żeby już od małego wyrabiać w nim pozytywne nawyki, które ułatwią mu dbanie o siebie w przyszłości. Jednym z ważniejszych elementów jest dbanie o swoje zęby i wyrobienie w dziecku pozytywnych skojarzeń i zaufania do stomatologów. Bardzo dobrym sposobem na wykształcenie jeszcze u bardzo małego dziecka dobrych relacji ze stomatologiem i pozytywnych reakcji na wykonywane przez niego działania jest umówienie się na wizytę adaptacyjną u stomatologa.
Jaki jest cel pierwszej, adaptacyjnej wizyty u stomatologa?
Jak już wspomnieliśmy we wstępie naszego wpisu głównym celem wizyty adaptacyjnej z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym jest wykształcenie w nim pozytywnych skojarzeń z gabinetem i z samym stomatologiem. Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym zaleca się udać z dzieckiem już około 18. miesiąca życia. Wtedy jeszcze na pewno przyjmujący dziecko dentysta nie będzie musiał wykonywać żadnych nieprzyjemnych zabiegów stomatologicznych i będzie to doskonała okazja do tego, żeby dziecko się po prostu nieco zaznajomiło z samym gabinetem oraz z wykorzystywaną przez lekarza aparaturą. Dziecko w trakcie wizyty adaptacyjnej ma także możliwość przekonać się o tym, że dentysta niekoniecznie musi się kojarzyć ze strachem, tylko może dokładniej poznać, jakie on wykonuje na co dzień zadania.
Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej
W trakcie wizyty adaptacyjnej dziecko ma możliwość poznać obowiązujące zasady prawidłowej higieny jamy ustnej. Jest to jednak przede wszystkim doskonała pomoc dla rodzica, który dowie się bezpośrednio od dentysty, w jaki sposób należy czyścić zęby u małego jeszcze dziecka i jak ważne jest dbanie o zęby mleczne u malucha, co przecież będzie miało potem bardzo duży wpływ na stan zębów stałych oraz na prawidłowe ustawienie ich względem siebie w łuku zębowym.
Jaka jest rola rodzica w budowaniu u dziecka dobrych skojarzeń ze stomatologią?
Ważną rolę w budowaniu u dziecka dobrych skojarzeń ze stomatologią odgrywają także sami rodzice. Powinni oni przede wszystkim bardzo uważać rozmawiając przy dziecku o swoich wizytach u stomatologa, żeby dziecko nie wyczuło u swoich rodziców związanego z tym stresu. Rodzice nie powinni także przed wizytą z dzieckiem w gabinecie mówić mu, żeby się nie bało lub że na pewno nic go nie będzie bolało. Takie komunikaty dla osoby, która przecież jeszcze nie ma żadnych negatywnych wspomnieć związanych z gabinetem stomatologicznym na pewno będą brzmiały ostrzegawczo, a tego przecież byśmy nie chcieli.
Jeżeli jednak dziecko już miało okazję uzyskać złe skojarzenia z gabinetem stomatologicznym, np. usłyszało jakąś niezbyt przyjemną relację z wizyty u dentysty od swoich kolegów lub od starszego rodzeństwa, tu również ważna jest rola rodzica, żeby te negatywne odczucia uspokoić. W odpowiednim momencie można przeprowadzić z dzieckiem poważniejszą rozmowę na temat leczenia u dentysty, wytłumaczyć dziecku, ze faktycznie czasami wykonywane przez niego zabiegi mogą być nieprzyjemne i powodować ból. Jednocześnie jednak warto jest zapewnić dziecko, że obecnie istnieją już bardzo skuteczne metody znieczulenia, które znacznie zmniejszają, a czasami nawet całkowicie likwidują negatywne wrażenia podczas przeprowadzania badania oraz w trakcie leczenia.