Czy licówki nie niszczą zębów?
- Szczegóły
Pacjenci, którzy marzą o tym, by mieć piękny uśmiech często decydują się na przyklejenie do powierzchni przednich zębów licówek. Istnieje kilka rodzajów licówek na zęby. Zabieg ten może być też wykonany nie tylko w celu rozjaśnienia barwy zębów i wyrównania linii uśmiechu. Często wykonuje się go też w celu zasłonięcia diastemy, czyli nieestetycznie wyglądającej przerwy między jedynkami. Wiele osób przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z licówek, zastanawia się jednak, czy przyklejenie do zębów tego typu materiału protetycznego nie powoduje ich zniszczenia? O tym przeczytasz na naszym blogu.
Co to są licówki na zęby i jakie są ich zalety?
Licówki to rodzaj nakładek na zęby, który stosuje się w celu polepszenia ich estetyki poprzez poprawę koloru i wyrównanie linii zębów. Licówki na zęby są stosowane przede wszystkim w stomatologii estetycznej. Poprzez ich zastosowanie można sprawić, że zęby pacjenta stają się idealnie białe i wyrównuje się ich linia. Stosując licówki, można rozjaśnić też zęby, w których nie ma możliwości tego zrobić, wykonując zabieg wybielania. Licówki umożliwiają też wyrównanie kształtu zębów, zmianę ich kształtu i zlikwidowanie pustych przestrzeni między nimi, m.in. wspomnianej już diastemy.
Decydując się na poprawę estetyki uśmiechu z zastosowaniem licówek na zęby, należy się zgłosić do gabinetu stomatologicznego. Dentysta najpierw sprawdzi stan uzębienia pacjenta i czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Później wraz z pacjentem wybierze rodzaj licówek i umówi się na wykonanie zabiegu.
Czy naklejenie licówek niszczy zęby?
Do zniszczenia naturalnych zębów dochodzi w trakcie przygotowania pacjenta do zabiegu. Żeby licówki mogły być przyklejone do powierzchni zębów, najpierw trzeba delikatnie podpiłować ich powierzchnię. O około 0,5 mm. Sprawia to, że podjęcie decyzji o zastosowaniu licówek sprawi, że będzie je trzeba stosować już zawsze. Zęby bowiem po piłowaniu będą zbyt delikatne, żeby mogły pełnić swoje funkcje bez zabezpieczenia ich powierzchni.