Co to jest bruksizm? W jaki sposób się go leczy?
- Szczegóły
Bruksizm to niezwykle często występujący u pacjentów negatywny nawyk, który polega na nerwowym zagryzaniu lub zgrzytaniu zębami. Według prowadzonych badań i statystyk problem ten może dotyczyć nawet 60 proc. dorosłych pacjentów i 30 proc. dzieci. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, na czym polega bruksizm, jakie mogą być negatywne skutki tego typu nawyków oraz na czym polega leczenie.
Co to jest bruksizm?
Terminem bruksizm opisuje się patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Co bardzo ważne, bruksizm jest zaliczany do grupy parasomnii, czyli zaburzeń, które najczęściej nasilają się w u pacjentów w trakcie snu lub tuż przed zaśnięciem. Przez stomatologów stan ten zazwyczaj jest traktowany jako choroba lub poważne zaburzenie układu narządu żucia. Zaburzenie to jest diagnozowane u pacjentów w różnym wieku. Najczęściej występuje jednak u pacjentów w wieku od 25 do 45 lat, czyli u osób, które są w wieku największej aktywności zawodowej. Nie jest to wcale przypadek, ponieważ jako jedną z najczęstszych przyczyn bruksizmu wymienia się stresujący tryb życia.
Jakie są najczęstsze przyczyny bruksizm?
Jak już wspomnieliśmy za najczęstszą przyczynę powstawania u pacjentów bruksizm wymienia się stresujący tryb życia związany z wykonywaną pracą lub ze stresem związanym z codziennymi sytuacjami życiowymi. Niektórzy lekarze oprócz nadmiernego stresu wskazują też inne możliwe przyczyny powstawania bruksizm, m.in.:
- Predyspozycje genetyczne,
- Niektóre rodzaje wad zgryzu, które powodują trudności polegające na nieprawidłowym kontaktowaniu się ze sobą dolnych i górnych zębów,
- Wady w budowie jamy ustnej,
- Nieprawidłową dietę, która jest uboga w magnez,
- Nieprawidłowe dopasowanie protezy zębowej lub plomb,
- Częste żucie gumy.
Jakie mogą być powikłania spowodowane nadmiernym zgrzytaniem zębami?
Najczęstszym powikłaniem związanym z bruksizmem jest przede wszystkim nadmierne ścieranie się zębów. Pacjenci, którzy mają problemy związane z nadmiernym zgrzytaniem i zagryzaniem zębów częściej też się skarżą na bóle głowy oraz mogą się zmagać z uczuciem dyskomfortu i szumu w uszach. W związku z tym, że podczas ataków bruksizm szczęki mogą być zaciskane nawet 10-krotnie mocniej niż normalnie, w niektórych przypadkach bruksizm może też powodować pęknięcia szkliwa. U pacjentów ze zdiagnozowanym bruksizmem nie można też np. stosować licówek na zęby, ponieważ te mogłyby szybko ulec zniszczeniu.
Metody leczenia bruksizmu
W związku z tym, że bruksizm najczęściej jest spowodowany nadmiernym stresem, w procesie leczenia uczestniczyć powinien nie tylko stomatolog, ale warto jest się także udać na wizytę do gabinetu psychiatrycznego. W ramach stomatologii możliwe jest oczywiście wyleczenie efektów nadmiernego zgrzytania zębami, czyli np. odbudowa koron zębów lub uzupełnienie ewentualnych ukruszeń. Takie działania nie pozwolą jednak na całkowite wyeliminowanie bruksizmu. Wizyta u psychologa może pomóc zwalczyć nadmierny stres. Z kolei w przypadku bruksizmu spowodowanego np. nieprawidłową dietą, warto jest się też umówić na spotkanie z dietetykiem, który będzie potrafił nam dobrać odpowiednio zbilansowaną