Co to jest bruksizm? Jaki ma wpływ na stan zębów?
- Szczegóły
Jednym z najmniej znanych, a jednocześnie największych zagrożeń dla zębów jest bruksizm, czyli nadmierne zaciskanie i zgrzytanie zębami. Według dentystów bruksizm może występować nawet u połowy osób dorosłych. Jest to dla nich np. sposób reakcji na sytuacje stresowe. W dzisiejszym wpisie na blogu dokładniej opisujemy, co to jest bruksizm, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania takich problemów, możliwe skutki uboczne bruksizmu oraz dostępne sposoby leczenia.
Na czym polega bruksizm?
Określenie bruksizm dotyczy patologicznego tarcia zębami żuchwy o zęby szczęki. Takie problemy są zaliczane do parasomnii, czyli grupy zaburzeń, które występują i nasilają się w trakcie snu, w trakcie zasypiania lub wybudzania. Według statystyk problem z bruksizmem najczęściej dotyka pacjentów między 25. a 45. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, żeby problem ten nie jest diagnozowany także u pacjentów młodszych lub starszych. Bruksizm często bowiem występuje również u dzieci.
Jakie są przyczyny bruksizm?
Dokładne przyczyny bruksizmu nie zostały jeszcze do końca poznane, ale najczęściej wskazywaną jest nadmierny stres w pracy lub w życiu prywatnym. Nadmierne pocieranie zębów może być też związane z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia i z wykryciem u pacjenta jakichś problemów zdrowotnych. Inną przyczyną bruksizmu mogą być też wady zgryzu. W takich przypadkach, żeby pozbyć się bruksizmu, najpierw konieczne może być leczenie ortodontyczne. Niektórzy lekarze jako przyczynę bruksizmu wskazują też predyspozycje genetyczne. Według nich większe ryzyko powstania i rozwoju bruksizmu jest u osób, u których w rodzinie były też takie przypadki.
Możliwe skutki bruksizmu
Brak reakcji na objawy bruksizmu może grozić pojawieniem się wielu powikłań. Najczęściej występującymi skutkami bruksizmu są:
- silne tarcie powierzchni zębów i sprawienie, że stają się one bardziej kruche
- rozchwianie i ruchomość zębów
- chroniczny ból szczęki i żuchwy
- zapalenie miazgi zębowej
- przerost mięśni twarzy i szyi
- szum i ból w uszach
- trzaskania żuchwy przy szerszym otwieraniu ust
- dolegliwości bólowe szyi, barków i kręgosłupa.
Na czym polega leczenie bruksizmu?
Sposoby leczenia bruksizmu zależą od przyczyn powstania problemu. Jak już wspomnieliśmy, jeżeli bruksizm jest związany z powstaniem wady zgryzu, wtedy, żeby sobie z nim poradzić, konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Z kolei jeżeli bruksizm jest spowodowany silnym stresem, wtedy, żeby sobie z nim poradzić, niezbędne jest unikanie takich sytuacji lub rozpoczęcie stosowania przepisanych przez lekarza leków uspokajających. Sposobem na poradzenie sobie ze skutkami bruksizmu może być też stosowanie indywidualnie wykonanej szyny relaksacyjnej. Jest to dobrana i wykonana w gabinecie u protetyka przezroczysta nakładka, którą zakłada się na górne zęby w celu ich ochrony przed skutkami tarcia o zęby dolne.
W leczeniu bruksizmu czasami stosowany jest także botoks, który służy zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego i zapobiegnięciu dzięki temu tarciu zębów.